Aktualności (maj 2005)

• W dniu 16 maja został przeprowadzony w naszej szkole finał konkursu powiatowego "Osobliwości przyrodnicze krajów Unii Europejskiej". Konkurs odbył się w ramach imprez towarzyszących akcji "Parada Schumana Jarosław 2005" oraz jako inicjatywa szkół promujących zdrowie.
Regulamin konkursu powiatowego
"Osobliwości przyrodnicze Europy"

Cele konkursu:

• popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych idei dziedzictwa przyrodniczego jako zasobu społecznego narodów Europy
  • kształtowanie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla różnych ekosystemów występujących w Europie,
  • ze szczególnym uwzględnieniem występujących na terenie Polski i państw unijnych,
  • doskonalenie rozumienia procesów zachodzących w przyrodzie pod wpływem działania człowieka ,
  • umiejętności rozwiązywania zadań problemowych związanych z przyrodą różnych regionów Europy,
  • integracja dzieci różnych szkół podstawowych,
  • upowszechnianie koleżeństwa i zasad fair - play podczas zmagań konkursowych,
  • docenianie wysiłku zespołowego uczestników konkursu,
  • wyrabianie przekonania, że za dziedzictwo przyrodnicze odpowiadają całe społeczności,
  • wyrabianie umiejętności planowania, realizowania akcji na rzecz przyrody, bieżącego monitoringu prowadzonych działań.

Organizacja konkursu:

Konkurs składa się z dwóch części:
- eliminacji szkolnych, które organizuje komisja szkolna w celu wyłonienia 4 osobowej drużyny szkolnej - etap ten należy zakończyć przesłaniem protokołu z nazwiskami uczniów i opiekuna na adres: Szkoły Podstawowej nr 7 w Jarosławiu do 10 maja 2005r.
- eliminacji rejonowych, które odbędą się dnia 16 maja 2005r. o godzinie 13-tej w Szkole Podstawowej nr 7 w Jarosławiu.

Uczniowie rozwiązują zadania indywidualne i grupowe.

Eliminacje składają się z: - części teoretycznej - test i zadania z zakresu gier dydaktycznych - części praktycznej (omówienie akcji na rzecz przyrody, która została przeprowadzona w szkole wraz z przedstawieniem plakatu, zdjęć z tej akcji lub innych wypracowanych materiałów, wykonanie nasadzenia przygotowanych roślin).

Suma punktów uzyskanych indywidualnie i grupowo przez wszystkich zawodników danej grupy jest wynikiem całej drużyny szkolnej i jest podstawą przyznania nagród.

Uczestnicy:

Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, którzy opanowali kurs przyrody zgodny z podstawą programową kształcenia dla tego przedmiotu. Są zainteresowani problematyką ekologii i uczestniczą w działaniach na rzecz przyrody organizowanych przez szkołę.

Procedury przygotowania zadań i powołania komisji oceniającej:

Przewodniczącym jest doradca przedmiotowy dla nauczycieli przyrody, który powołuje spośród nauczycieli 10 osobowy zespół do oceny wykonania zadań. Bank zadań konkursowych opracowują nauczyciele przyrody, zaś ich wyboru dokonuje niezależnie powołana przez doradcę komisja.

Postanowienia końcowe:

Nagrody fundują sponsorzy konkursu i są to nagrody zbiorowe dla szkół, a nie poszczególnych uczestników. Każda uczestnicząca szkoła otrzymuje dyplom z wyszczególnieniem składu drużyny i podziękowanie dla opiekuna. Po eliminacjach powiatowych odbędzie się część towarzyska przy ognisku dla wszystkich uczestników konkursu.

Więcej informacji: http://republika.pl/daba04/