Szkoła Podstawowa Nr 7 w Jarosławiu

.: www. sp7jaroslaw. republika.pl   »»                                                          .:: 37-500 Jarosław, ul. Dolnoleżajska 16 ::.

 
Zagłosuj na nas w Eduseeku!
.

Gazetka szkolna

SIÓDEMECZKA - NR 37 / styczeń 2008r./           Inne wydania >>
Wydanie specjalne z okazji Święta Szkoły

Spis treści strony:

  1. "W naszej szkole"...
  2. Nasz patron ks. Stanisław Staszic
  3. Historia szkoły jest bogata ...
  4. SZKOLNE RYMY - wierszyki napisane przez uczniów

Do spisu treści

"W naszej szkole..."

W NASZEJ SZKOLE ZAWSZE ŚWIECI SŁOŃCE
I WSZYSCY MAJĄ SERCA GORĄCE,
A STANISŁAW STASZIC
PATRON NASZ KOCHANY
PILNUJE Z GÓRY,
BY NIE WYROSŁY Z NAS TUMANY.
NAUCZYCIELE CHOĆ DUŻO WYMAGAJĄ
TO I TAK NAS WSZYSTKICH KOCHAJĄ.

Gosia Kozdroń, kl.V

Do spisu treści

Nasz patron ks. Stanisław Staszic

Mówiąc o Stanisławie Staszicu, jednym tchem przywołuje się określenia: ksiądz, uczony, filozof, działacz i pisarz polityczny. Staszic stał się jedną z tych postaci, bez których nie sposób wyobrazić sobie życia publicznego na ziemiach polskich na przełomie XVIII i XIX wieku. Ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami był niewątpliwie dzieckiem epoki oświecenia.

Urodził się 6 listopada 1755 roku w Pile jako najmłodszy z czworga rodzeństwa. Po naukach odbytych w domu pod okiem rodziców, uczęszczał do szkoły parafialnej w Wałczu, a później przeniósł się do Poznania. Za sugestią matki, wstąpił do seminarium duchownego, otrzymując w 1779 roku święcenia kapłańskie.

"Staszic - był gruntownie i wszechstronnie wykształcony"- studiował w Lipsku, Getyndze potem College de France w Paryżu. Był guwernerem w domu byłego kanclerza Andrzeja Zamoyskiego.

Przyjrzyjmy się bliżej jego działalności związanej z życiem politycznym. Trzeba podkreślić, że przywiązywał dużą wagę do wychowania młodzieży, np.: w Kielcach założył Szkołę Górniczą, a w Warszawie Uczelnię Techniczną. Budował bite drogi i uruchomił pierwszą kopalnię węgla kamiennego w Dąbrowie. Zorganizował Towarzystwo Rolnicze i przyznał chłopom prawo własności uprawianej przez nich ziemi w jego dobrach. Był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i zbudował dla niego pałac nazwany Pałacem Staszica. W Królestwie Kongresowym był dyrektorem Wydziału Przemysłu i Kunsztów Komisji Spraw Wewnętrznych.

Przykłady jego działalności można by mnożyć w nieskończoność. Nie możemy jednak zapominać o tym, że Staszic był też pisarzem. Wystarczy wymienić tytuły: "Przestrogi dla Polski", "Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego", "O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski". Geologia była jego wielką pasją, jako pierwszy w Polsce badacz sporządził dokładne mapy Tatr i zaznaczył na nich najważniejsze szczyty. Pod jego kierownictwem zakładano nowe i rozbudowywano stare kopalnie i huty, zreorganizowano władze górnicze tworząc Główną Dyrekcję Górniczą z siedzibą w Kielcach. Z jego inicjatywy powstała Szkoła Administracyjno - Górnicza.

Był również wielkim filantropem hojnym dla innych. Jeszcze za życia rozdał swój majątek chłopom w hrubieszowskim. W testamencie zapisał olbrzymie sumy na cele społeczne. To ostatni czyn człowieka, który umiera 20 stycznia 1826 roku w Warszawie. Przez całe swoje życie, do końca, twierdził, że:

"Ten postępuje najlepiej, kto przez ciąg swojego życia poprawi los, poprawi szczęśliwość innych".

.

Do spisu treści

Historia szkoły jest bogata ...

Historia szkoły jest bogata. Nasza szkoła została powołana w II połowie XIX wieku. W 1922 roku Kuratorium Okręgu Lwowskiego wydało orzeczenie o nadaniu szkole imienia ks. Stanisława Staszica.

Po pierwszej wojnie światowej cofające się wojska austrowęgierskie spaliły przedmieście, w tym również szkołę, którą odbudowano po wojnie. Z notatek Jana Kilarskiego, kierownika szkoły, założyciela pierwszej kroniki szkoły datowanej na rok 1923 wynika, że jego poprzednikami byli m.in. Ludkiewicz, Kijowski, Zawitkowski.

Jan Kilarski i jego żona Bronisława są znaczącymi postaciami w dziejach naszej placówki. Związali swoje życie z "Przedmieściem" na około 27 lat od 1923 do 1950 roku. 14 lutego 1926r. zorganizowali obchody setnej rocznicy śmierci patrona szkoły ks. St. Staszica. Przyszedł rok 1939, a wraz z nim czas wojny. Budynek szkoły od 13 września był kwaterą żołnierzy hitlerowskich. W tym okresie w placówce pracują równocześnie dwie szkoły- szkoła polska i ukraińska. 20 lipca 1940r. kierownik Kilarski został aresztowany i wywieziony do Oranienburga, a po powrocie w 1941 pracował w szkole w Jarosławiu.

Po wojnie kierownikiem był Ludwik Reichel. Od 1948r. ponownie na swoje miejsce powrócił Kilarski.

Podczas ferii w 1950r. zainstalowano w szkole energię elektryczną, a w latach 60-tych doprowadzono na przedmieście gaz i wodę. Od 1951r. po 27-letniej pracy w tutejszej szkole na emeryturę przeszedł pan Kilarski, a nowym kierownikiem została p. Maria Płachta. Po niej od 1963r. jej mąż p. Michał Płachta.

W sierpniu 1956r. przeprowadzono kapitalny remont szkoły. Stanowisko kierownika od września 1971r. objął pan Bronisław Małek. Okres "dyrektorowania" p. Małka, to czas kapitalnego remontu obiektu oraz jego rozbudowa. Wystarczy wymienić: wybudowanie sali gimnastycznej, zainstalowanie sanitariatów w budynku szkoły, kotłownię, centralne ogrzewanie. Wybudowano schody do dolnej części podwórza, utwardzono boisko sportowe. W 1978r. naukę rozpoczęto w nowym, przestronnym i słonecznym obiekcie.

Wrzesień 1983r. przyniósł kolejne zmiany. Nowym dyrektorem placówki została mgr Bronisława Białowąs. Był to dla Polski okres szczególnych przemian, zmieniająca się sytuacja w kraju stawiała przed nią nowe wyzwania. Pani Białowąs była zapobiegliwym gospodarzem, umiejącym w tych ciężkich czasach zapewnić placówce oraz jej społeczności jak najlepsze warunki rozwoju.

Dzięki staraniom p. Białowąs 14 października 1989r. przywrócono szkole imię ks. St. Staszica, a 3 maja 1991r. w 200-setną rocznicę ustanowienia konstytucji poświęcono i nadano szkole sztandar. Pani Bronisława Białowąs pracowała w naszej szkole do grudnia 1991r., tj. do śmierci, która zaskoczyła wszystkich.

Ogłoszony w lutym 1992r. konkurs na dyrektora wygrał długoletni pracownik naszej szkoły mgr Mieczysław Chomont, który funkcję tę sprawował przez 10 lat. Na okres kadencji p. Chomonta przypada reforma szkolna, w wyniku której z dniem 1 IX 1999r. szkoła o strukturze organizacyjnej klas I-VIII została przekształcona w szkołę o strukturze organizacyjnej klas I-VI.

17.06.2002r. w drodze konkursu wyłoniony został nowy dyrektor szkoły mgr Zenon Skrzypek. Dzięki podejmowanym przez niego staraniom nasza placówka staje się coraz nowocześniejsza. Pięknieje nie tylko budynek, jego wnętrze, wyposażenie sal lekcyjnych, ale również otoczenie szkoły: boisko sportowe, plac zabaw, ogródek botaniczny.

CZASY OBECNE ...

Nieprzerwanie od 2002r. przeprowadzane są w szkole remonty, m.in. wymiana okien, centralnego ogrzewania, remont sali gimnastycznej, modernizacja kuchni, bieżące remonty sal lekcyjnych, upiększanie otoczenia szkoły. Posiadamy nowoczesną pracownię komputerową, a biblioteka pełni funkcję centrum multimedialnego z wolnym dostępem do Internetu zarówno dla dzieci jak i rodziców. Aktualnych informacji na temat działań szkoły dostarcza nagrodzony w konkursie Edussek serwis szkolny www.sp7jaroslaw.republika.pl.

Pracownicy szkoły wspólnie z rodzicami dbają o wszechstronny rozwój ucznia oparty na bogatej ofercie edukacyjnej. W szkole prowadzone są koła zainteresowań: koło polonistyczne, matematyczne, artystyczne, klub 4H oraz działają liczne organizacje Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Szkolny Klub Europejski, Szkolny Klub Sportowy. Należymy do Szkół Promujących Zdrowie. Uczniowie z dysfunkcjami rozwojowymi korzystają z zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, logopedycznych, zajęć rewalidacyjnych i gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.

Zapewniamy bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę podczas nauki i zabawy. Mając na uwadze dobro dziecka organizujemy półkolonie w okresie zimowym i letnim, oferując atrakcyjne formy zajęć.

Młodzież szkolna korzysta z opieki dydaktyczno-wychowawczej i dożywiania w świetlicy szkolnej. Na uwagę zasługują prace plastyczne wychowanków świetlicy nagradzane w wielu konkursach tematycznych.

Szkoła szczyci się osiągnięciami uczniów w konkursach miejskich i powiatowych. Nasi wychowankowie są laureatami konkursów m.in. plastycznych, recytatorskich, przyrodniczych, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, sportowym. W tym roku uczeń klasy VI zakwalifikował się do wojewódzkiego etapu konkursu interdyscyplinarnego matematyczno-przyrodniczego.

Ważnym aspektem pracy naszej szkoły jest działalność ekologiczna. Bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach, przeprowadzamy zbiórki surowców wtórnych, kształtujemy świadomość ekologiczną uczniów i rodziców.

Istniejemy dla dzieci, rodziców i społeczności lokalnej włączając ich aktywnie w życie szkoły. Organizujemy przyjazne wywiadówki /rodzice-uczniowie/, środowiskowe festyny integracyjne. Tradycją szkoły są programy artystyczne z okazji świąt państwowych i religijnych przedstawiane w kościele parafialnym.

Pragniemy, aby nasi wychowankowie stali się ludźmi tolerancyjnymi, kulturalnymi, respektującymi zasady etyczne i moralne oraz otwartymi na świat i potrzeby innych. Absolwent naszej szkoły to człowiek przygotowany do życia, odpowiedzialny i świadomy stojących przed nim zadań.

.

Do spisu treści

SZKOLNE RYMY - wierszyki napisane przez uczniów

Moja szkoła fajna jest, każdy w niej to superman.
Nauczyciele lubią nas, choć łobuziak każdy z nas.
Kiedy dzwonek usłyszymy, na plac zabaw wnet pędzimy.
A na lekcji my uczniowie układamy wiedzę w głowie.
Kiedy głodu przyjdzie czas, smaczny obiad czeka nas.
Po zajęciach wyruszamy do tatusia i do mamy,
lecz gdy praca ich pochłania cała zgraja dziatek miłych,
mile spędza czas w świetlicy.

Ola Maziarek, kl.III

Moja szkoła zwariowana, jest przez wszystkich uwielbiana.
Każdy biega, krzyczy, skacze
Zamiast ciężką zacząć pracę.
Pani do nauki nas zagania lecz jest to trudne do wykonania.
Dzwonek dzwoni!!!
Wielka radość, uśmiech od ucha do ucha.
Bo skończona już nauka.

Rafał Gliniak, kl.III

"Nasza szkoła"

Wiele szkół jest na tym świecie, przecież o tym wszyscy wiecie,
Ale tylko jedna szkoła, która zawsze jest wesoła.
Naszą szkołę lubią wszyscy i ci dalsi i ci bliscy.
Wszyscy to są przyjaciele jest ich wszędzie bardzo wielu.
Choć nauki nie brakuje każdy świetnie się spisuje.
I czasu na naukę nie żałuje.

Kasia Składnik, kl.III

"Wspaniała szkoła"

Moja szkoło wspaniała!
Gdy do ciebie idę jestem uradowana.
Mam cudownych nauczycieli,
którzy są zawsze pomocni i weseli.
Moje koleżanki i koledzy
chętni są do zdobywania wiedzy.
Na przerwie po korytarzu sobie biegamy.
Z miną niewiniątek pyszne śniadanka zjadamy.
Nauczyciele pilnują byśmy nic nie zbroili.
I bardzo powoli chodzili.
W szkole jest miło i ładnie,
Dbajmy o nią, by zawsze było tak fajnie!

Ewelina Maziarek, kl.III

"Szkolna skarga"

Dziś ostatnia jest matema, za to na niej duża trema.
Kółka, kąty i kwadraty, zamiast się uczyć - idź do chaty!
To nie koniec szkolnych cudów, można pęknąć z dużych nudów.
I historia i plastyka zrobią z ciebie wnet nędznika.
Pani z polaka zawsze nas męczy,
przymiotnik, rzeczownik - to dręczy.
Przyroda trudna niesłychanie.
A w głowach i tak nic nie zostanie.
My tak dłużej nie możemy!!!
Wreszcie ferie mieć już chcemy!
Ciągle robią nam klasówki, aż nas bolą małe główki.
A na feriach hulaj dusza. Do nauki nikt nie zmusza.
Można wyspać się do woli. No i głowa nas nie boli.
Czas radosny szybko prysnął, dzwonek znowu w szkole błysnął.
Brać się trzeba do roboty na nic wykręty i psoty.
A po feriach też się cieszmy.
I do szkoły raźno śpieszmy.
I nie bójmy się klasówki,
przecież mamy mądre główki.

Magdalena Kiełbowicz, kl. IV

Do spisu treści

Internetowe wersje gazetki

Wydanie specjalne z okazji Święta Szkoły styczeń 2008

STARSZE WYDANIA:

Rok szkolny 2005 / 2006: kwiecień •  luty, marzec •  styczeń •  grudzień •  listopad •  Rok szkolny 2004 / 2005: czerwiec •  kwiecień •  marzec •  styczeń, luty •  grudzień •  listopad •  wrzesień •  Rok szkolny 2003 / 2004: czerwiec •  maj •  kwiecień •  luty, marzec •  styczeń •  grudzień •  listopad •  październik •  wrzesień •  Rok szkolny 2002 / 2003: czerwiec •  maj •  kwiecień •  marzec •  luty •  styczeń •  grudzień •  listopad

«« wróć


.: 2000 - 2008 SP7 Jarosław :.