Co to jest dysleksja?

Dysleksja rozwojowa to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym.

Wyróżnia się następujące postaci trudności:
dysleksja - trudności w czytaniu,
dysortografia - trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne),
dysgrafia - niski poziom graficzny pisma (brzydkie pismo).

Przyczynami są zaburzenia niektórych funkcji poznawczych (głównie językowych) i motorycznych oraz ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego.

Uwarunkowania tych zaburzeń są wielorakie. Wskazuje się na dziedziczność, mikrouszkodzenia centralnego układu nerwowego (z okresu ciąży i porodu o nieprawidłowym przebiegu, wczesnego dzieciństwa) i na zaburzenia hormonalne. Zaniedbanie środowiskowe pogłębia zaburzenia i trudności dziecka.

Badania w Polsce określają odsetek dzieci dyslektycznych na 9-10%, dysortografii na 13%. Odsetek poważnych przypadków dysleksji określa się na 4%.

Trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji. Są to:

• opóźniony rozwój mowy
  • wadliwa wymowa, błędy gramatyczne,
  • mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania (brzydkie pismo),
  • trudności z różnicowaniem głosek podobnych fonetycznie, z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntetyzowaniem i dokonywaniem operacji na głoskach i sylabach,
  • trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych, zbyt długo utrzymująca się oburęczność,
  • mylenie prawej i lewej ręki,
  • trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji i braku zaniedbania pedagogicznego,
  • trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: pismo zwierciadlane, mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne nie uwarunkowane obniżeniem sprawności intelektualnej ani zaniedbywaniem pedagogicznym.

Na podstawie informacji zawartych na witrynie
Polskiego Towarzystwa Dysleksji

Polskie Towarzystwo Dysleksji - zrzesza rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu, pisaniu (dysleksja, dysortografia, dysgrafia) oraz profesjonalistów służących pomocą tym dzieciom: psychologów, logopedów i nauczycieli-terapeutów.

Menu: Dla rodziców

Czy mam czas dla dziecka? (.doc) - mgr M.Kuchta  •  O czym powinien wiedzieć Rodzic, którego dziecko posiada komputer?  •  Jak pomóc dziecku w nauce? • Co zrobić, by dziecko polubiło czytanie? •  Co to jest dysleksja? • Sondaż: Co dać dziecku? • Ciekawe strony w Internecie • Przydatne adresy