Co zrobić, by dziecko polubiło czytanie?

Zamieszczone informacje pochodzą ze strony "Szkoła z klasą"

Pomysły dla rodziców, zwłaszcza tych, którzy (szczęściarze!) mają małe dzieci.

• Od najmłodszych lat otaczaj dziecko książkami, zabierz do biblioteki i czytelni, odwiedzajcie księgarnie i antykwariaty.
  • Nawet jeśli dziecko jeszcze nie potrafi czytać, pomóż mu zrozumieć, że zapisane na papierze znaki odpowiadają wypowiadanym słowom.
  • Niech obserwuje sposób czytania - od lewej do prawej, linijka po linijce, strona po stronie. Niech razem z tobą śledzi palcem tekst.
  • Zadawaj mu zagadki:
    - Gdzie jest początek książki?
    - Od którego miejsca zaczniemy czytanie?
    - Co mam przeczytać, gdy skończę pierwszą linijkę?
    - Co zrobić, kiedy skończyła się strona?
  • Powracaj do znanych tekstów. Zachęcaj dziecko do uczenia się na pamięć i cytowania określeń, zwrotów, fragmentów (zwłaszcza rymowanych).
  • Namów dziecko do odgadywania, o czym będzie mowa na następnej stronie. Kiedy opowie dalszy ciąg historii, sprawdźcie, czy odgadło pomysł autora. A może pomysł twojego dziecka jest ciekawszy?
  • Pamiętaj o książkach spoza literatury pięknej. Twoje dziecko mogą przecież zainteresować zwierzęta, kosmos, dinozaury lub piłka nożna. Możecie razem obejrzeć "Ilustrowany słownik języka polskiego" lub inne słowniki dla dzieci.
  • Naucz dziecko zwracania uwagi na ilustracje, które często niosą dodatkowe informacje. Poproś dziecko, aby na podstawie ilustracji np. dokładniej opisało bohatera czy otoczenie, w którym przebywa. Omawiając ilustracje, zadawaj mu np. takie pytania:
    - Jak ci się podoba las, po którym wędrują dzieci?
    - Czy jest podobny do lasu, w którym byliśmy?
    - Czy chciałbyś się tam znaleźć?
  • Zaproponuj dziecku, aby wyobraziło sobie, że jest jednym z bohaterów historii, i przedstawiło fragment zdarzeń ze swojego punktu widzenia.
  • Ułóżcie z dzieckiem opowiadanie. Spróbujcie je spisać (może na komputerze) i "wydać" w formie książeczki. Zadbaj o umieszczenie w "publikacji": tytułu, autora, ilustratora, miejsca i daty wydania.
  • Wyjaśnij, jak powstaje książka. Ale nie zanudzaj dziecka wiedzą. Raczej odpowiadaj na pytania.
  • W rozmowach z dzieckiem używaj odpowiednich określeń: książka, tytuł, autor, publikacja, opowiadanie, wiersz, treść, wstęp, zakończenie, przedmowa, posłowie, ilustrator, bohater, postać, rozdział itp.
  • Nie przymuszaj dziecka do słuchania i rozmowy o książce, jeśli straciło na to ochotę.
  • Nie ustalaj z góry czasu na pracę nad książką. Dziecko wyczuje przymus i zamiast polubić czytanie, może je znienawidzić. Czas spędzony przy czytaniu zależy od dziecka.

Zamieszczone informacje pochodzą ze strony "Szkoła z klasą"

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! - "Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji". Jim Trelease
Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Czytanie buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Menu: Dla rodziców

Czy mam czas dla dziecka? (.doc) - mgr M.Kuchta  •  O czym powinien wiedzieć Rodzic, którego dziecko posiada komputer?  •  Jak pomóc dziecku w nauce? • Co zrobić, by dziecko polubiło czytanie? •  Co to jest dysleksja? • Sondaż: Co dać dziecku? • Ciekawe strony w Internecie • Przydatne adresy