Europa (SKE) » Kraje niemieckojęzyczne

Austria (Österreich)

Flaga narodowa Austrii. Austria jest krajem śródlądowym, graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Włochami i Szwajcarią. Nie jest to duże państwo - na powierzchni około 84 tyś. km2 żyje około 8,2 miliona mieszkańców. Blisko 2/3 powierzchni kraju stanowią góry. Łańcuch Alp przebiega przez Austrię od zachodu na wschód. Hymn Austrii

Austriacy są dumni z historii swojego kraju oraz cesarzy i cesarzowych.

Austria podzielona jest na 9 krajów związkowych, stanowiących specyficzne etniczne i kulturalne jednostki: Vorarlberg, Tirol, Salzburg, Kärnten, Steiermark, Oberösterreich, Niederösterreich, Wien, Burgenland.

Stolica Austrii Wiedeń (Wien) (1,6 mln) leży nad Dunajem (Donau) - najdłuższą rzeką kraju. Wiedeń określany jest jako stolica światowej muzyki, ponieważ w żadnym innym mieście na świecie nie tworzyło tak wielu sławnych kompozytorów. Należą do nich wielcy klasycy: Haydn, W.A.Mozart i niemiecki kompozytor Ludwig van Beethoven, który przez pewien czas tworzył również we Wiedniu. Działali tu również romantycy i kompozytorzy muzyki nowoczesnej: Schubert, Mahler, Schönberg, jak też muzycy zajmujący się muzyką rozrywkową - król walca Johann Strauß (słynne wiedeńskie walce). We Wiedniu tworzyli Brahms, Bruckner, Franz Lehar (kompozytor operetek).
Stolica kraju słynie również z kawiarni, w których zmówić można tort Sachera i wiele innych pyszności.

Największe miasta Austrii to: Wiedeń, Graz, Linz, Salzburg (znane z Salzburskich Festiwali Mozartowskich) oraz Innsbruck.

Głównym źródłem dochodów szczególnie w Alpach jest turystyka. Turyści podziwiają piękno gór. Do ulubionych dyscyplin sportowych Austriaków należą wędrówka po górach, wspinaczka i jazda na nartach.

Republika Austrii przystąpiła w 1995r. do Unii Europejskiej

Niemcy •  Austria •  Szwajcaria •  Liechtenstein

Europa (SKE):

Materiały: Ćwiczenia online •  Kraje niemieckojęzyczne •  Francja
Internet: Ciekawe strony związane z tematyką europejską
Gry: Gry związane z Europą w Internecie
O SKE: Co to jest SKE? •  Statut klubu •  Działalność