Europa (SKE) » Działalność SKE 2003 / 2004

Rok szkolny 2003 / 2004

Szkolny Klub Europejski został powołany do istnienia uchwałą Rady Pedagogicznej z 12 listopada 2003r. Klub stawia sobie za cel upowszechnianie wiedzy o Europie.

W drodze głosowania dokonano wyboru Rady Klubu, w skład której weszli: J.Pacuła (przewodniczący), K.Marchwiany (zastępca), K.Papciak (sekretarz), S.Wojtuś, B.Dąbrowska (członkowie).

Nawiązano współpracę z Urzędem Integracji Europejskiej - pozyskano książki i broszury, które wzbogaciły zbiór szkolnej "biblioteki europejskiej". W bibliotece szkolnej utworzono "bibliotekę europejską" - specjalny dział, w którym znajdować się będą publikacje związane z Europą.

Prowadzono gazetkę ścienną pt.: "Szkolny Klub Europejski" dotyczącą Unii Europejskiej i pracy klubu znajdującą się na holu na 1 piętrze. Redagowano stałą rubrykę w gazetce szkolnej.

Umieszczono informacje o klubie i jego bieżącej działalności w serwisie internetowym szkoły (www.sp7jaroslaw.republika.pl). Tam też promowano strony internetowe poświęcone problematyce europejskiej.

Członkowie klubu włączyli się w przygotowanie poranka wigilijnego, przygotowując kolędy w języku niemieckim: J.Pacuła - "Jingle bells", J.Malawska, B.Kowal "Stille Nacht", S.Wojtuś, K.Marchwiany "O Tannenbaum".

Członkowie klubu opracowali plakat informujący o konkursie "Europa w szkole". Informacja o tym konkursie rozpowszechniano też za pomocą gazetki szkolnej oraz klubowej gazetki ściennej.

Członkowie klubu gromadzili materiały informacyjne z różnych gazet i czasopism dotyczące Polski i krajów niemieckojęzycznych.

Przeprowadzono konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych za pomocą gazetki szkolnej "Siódemeczki", w którym wzięło udział 29 uczniów. Najwięcej punktów zdobyli: Dominik Walter - 69p., Mariola Podolec - 69p., Katarzyna Gałuszka - 67p., Joanna Pacuła - 67p., wyróżnienia otrzymały: Kamila Mazur, Sylwia Wojtuś, Beata Dąbrowska, Justyna Jucha.

Przeprowadzono szkolny etap Ogólnopolskiego Europejskiego Konkursu Szkolnego: "Rozumienie Europy przez kulturę i sport". Uczniowie wykonali prace plastyczne. W grupie wiekowej do 9 lat (klasy I-III) największą popularnością cieszył się temat "Moja ulubiona bajka." Nagrody otrzymali:
1. Monika Jazienicka "Calineczka" (kl.II)
2. Dominika Składnik "Brzydkie kaczątko"
3. Laura Zając "Kot w butach" oraz Paulina Kornafel "Kubuś Puchatek"
Natomiast w grupie wiekowej 10-13 lat najczęściej wybierano temat: "Do przeczytania której baśni lub legendy zachęcałbym dzieci z Europy?" Nagrody otrzymali:
1. Klaudia Marchwiany "Złota kaczka" kl.IV
2. Joanna Pacuła "O Lechu, Czechu i Rusie" kl.VI
3. Aleksandra Lasek "Pan Twardowski" kl.V
Monika Lasota "Legenda o smoku wawelskim" kl.V Sylwia Wojtuś "O wawelskim smoku i szewczyku dratewce"

Członkowie SKE wzięli udział w szkolnym konkursie języka niemieckiego dla klas 5 i 6 (test leksykalno-gramatyczny) wyróżnienia otrzymały Joanna Pacuła (kl.VI) i Katarzyna Gałuszka (kl.V).

SKE włączył się do akcji "Dzień Wiosny w Europie" (futurum2004.eun.org). 22 marca w naszej szkole odbył się występ przygotowany przez członków i sympatyków Szkolnego Klubu Europejskiego. Przeprowadzony został quiz na temat krajów europejskich, jak też rozgrywki sportowe.

1 maja członkowie i sympatycy Szkolnego Klubu Europejskiego uczestniczyli w Wielkiej Majówce zorganizowanej przez Urząd Mista. Uczniowie wzięli udział w konkursie o Unii Europejskiej. Pierwsze miejsce zdobyły J.Pacuła i B.Kowal, wygrywając nagrody ufundowane przez organizatorów.

Członkowie SKE wzięli udział w konkursie piosenki niemieckiej, którego finał odbył się 22 maja podczas Wielkiej Majówki. Wygrała Joanna Malawska (kl.V) wykonująca piosenkę "Mein Tag". Drugie miejsce zajęła piosenka "Kleine Träume" w wykonaniu Sylwii Wojtuś, Klaudi Marchwiany i Justyny Mucha (kl.IV), natomiast III miejsce przyznano Barbarze Kowal w piosence "Das Lied von den Jahreszeiten".

...............

Działalność: Rok szkolny 2004 / 2005

Europa (SKE):

Materiały: Ćwiczenia online •  Kraje niemieckojęzyczne •  Francja
Internet: Ciekawe strony związane z tematyką europejską
Gry: Gry związane z Europą w Internecie
O SKE: Co to jest SKE? •  Statut klubu •  Działalność