Piszą o nas ...

Rozmiar: 28044 bajtów

Artykuł Mieczysława Bilińskiego na temat Dnia Ziemi w naszej szkole (27.04.2004r.), opublikowany w "Łowcu Galicyjskim".

Przykład porywa!

Wiosna przypomina nam o naszych obowiązkach względem przyrody. W tym też okresie są "Dni Lasu i Zadrzewień", "Tydzień Czystości Wód" (01-07.04) oraz "Dzień Ziemi" (22.04). Ziemia nie należy do nas, my należymy do ziemi. Doskonale przypomina nam o tym młodzież Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Ks. Stanisława Staszica w Jarosławiu. Działa tu bardzo aktywnie pod opieką Pani mgr Barbary Jańczak szkolny Klub 4H pod hasłem "Uczyć się działając". Klub 4 - H powstał z inicjatywy Pań: inż.Urszuli Gąsior i mgr Zdzisławy Kiełtyki z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Jarosławiu. Ten zespół uczniów wypracował i postawił przed sobą nadrzędny cel: inspirowanie i rozwijanie działań edukacyjnych i propagandowych umożliwiających funkcjonowanie jednostki i społeczeństwa ze środowiskiem, zgodnie z zasadą ekorozwoju. Pracy Klubu 4-H towarzyszy myśl Goethego: "Gdy urodziłeś się człowiekiem - to staraj się żyć po ludzku". Degradacja i dewastacja środowiska to niszczenie jego zdrowia i jego bezpieczeństwa na ziemi. Zdrowe środowisko przyrodnicze stanowi nieodzowny składnik wysokiej jakości życia, a tak chcemy żyć. Trzeba głośno i często powtarzać, że świat jest jeden. Jeśli go zniszczymy i zatrujemy nie dostaniemy innego. Do utrzymania pięknego i zdrowego świata potrzeba ludzkiej dobrej woli, serca i chęci pozytywnej pracy każdego według własnych możliwości. Należy w tym kierunku wychowywać młodzież jak to realizuje Dyr. mgr Zenon Skrzypek w raz z Radą Pedagogiczną.

Rozmiar: 21562 bajtówPrzykładem propagującym zagadnienia ekologiczne był zorganizowany 27 kwietnia montaż słowno-muzyczny "W ogrodzie radości" i wystawa będąca plonem konkursu na logo Polskiego Związku Łowieckiego przygotowana pod kierownictwem mgr Edyty Krzeszowiec. Z racji współpracy Koła Łowieckiego "Hejnał" z tą Szkołą wśród zaproszonych gości był Kol. Łowczy Zenon Wierzbieniec i Autor artykułu.

Rozmiar: 21143 bajtówPrzygotowany program artystyczny oraz urządzona wystawa miały za zadanie zwrócenie uwagi młodzieży na piękno przyrody ojczystej.

W tym dniu nie poprzestano jedynie na słowach: każdy uczeń posadził w szkolnym ogrodzie drzewko iglaste otrzymane od Państwa Walterów. Rozmiar: 23612 bajtów Wszystkie prace wykonali uczniowie wraz z rodzicami pod fachowym nadzorem mgr inż. Wiesława Olejarskiego, który również ofiarował dla szkoły krzewy ozdobne.

Obcując z przyrodą we wszystkich porach dnia i nocy podziwiamy dzieło Stwórcy, widzimy i odczuwamy jej piękno kształtując swoją osobowość w kulturze i uwielbieniu. Obcowanie z przyrodą ma wielki wpływ na wychowanie młodzieży, wyrabianie cech charakteru jak: silnej woli, cierpliwości, odwagi, samodzielności, poczucia koleżeństwa, wytrwałości w znoszeniu fizycznych dolegliwości i niewygód. Dobrze by było, aby jak największa ilość młodzieży brała przykład z działalności Klubu 4-H zapoznając się z treścią, życiem i bytem przyrody. Przyroda jest dzika z punktu widzenia kultury ludzkiej, lecz mądrzejsza od wszelkich dzieł ludzkich. Uczy nas pokory. Chroniąc przyrodę chronimy samego człowieka. Należy się uznanie Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i pracownikom obsługi SP Nr 7 w Jarosławiu za propagowanie wśród młodzieży i społeczeństwa działalności proekologicznej. Zakres tych prac nie dotyczy tylko samej Szkoły jak projektowanie i wykonanie placu zabaw dla dzieci, ogródka kwiatowego i ziołowego dla zdobywania wiedzy o roślinach i ich uprawie, ale zatacza szersze kręgi.

Młodzież z Klubu 4-H prezentowała w ubiegłym roku swój dorobek na wojewódzkim przeglądzie w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Boguchwale. Klub 4-H nawiązał współpracę z Nadleśnictwem w Radymnie. Otrzymane sadzonki drzewek posadzono na terenie przyszkolnym pod nadzorem leśników. Współpracuje również z Kołem Łowieckim "Hejnał" w Jarosławiu przystępując w bieżącym roku do konkursu "Zwierzęta pól i lasów". Z tej też okazji zapraszani są członkowie PZŁ. Rozmiar: 10508 bajtów W czasie ferii zimowych razem z Łowczym KŁ, Panem Zenonem Wierzbieńcem przekazywaliśmy ciekawostki przyrodnicze i z ochrony zwierząt. Uczniowie wykonali logo PZŁ. Interesowali się też akcesoriami myśliwskimi prezentowanymi przez P. Łowczego.

Rozmiar: 11984 bajtów Szkoła zajmuje się również promocją zdrowia - w roku szkolnym 2003/2004 podjęte zostały działania zmierzające do wstąpienia do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Działania te polegają na propagowaniu zdrowego stylu życia poprzez organizowanie spotkań nt. profilaktyki uzależnień, zawodów sportowych, środowiskowych imprez integracyjnych, wycieczek krajoznawczych. Wiosną bieżącego roku młodzież uczestniczyła w wycieczce do arboretum w Bolestraszycach. Klub młodzieżowy 4-H prowadzi wiosenną i jesienną akcję surowców wtórnych; makulatury, szkła oraz zużytych baterii, z pomocą społeczności lokalnej. W ramach obchodów X lecia akcji "Sprzątanie Świata" zorganizowanej pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i firmy Recykling Centrum trzej uczniowie wraz opiekunem byli na 2-dniowej wycieczce w Warszawie. Członkowie Klubu penetrując okolicę zlokalizowali i opisali trzy dzikie wysypiska śmieci a raport został przekazany do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jarosławia.

Taki przykład działalności młodzieży zaangażowanej w ochronę naturalnego środowiska porywa i godny jest naśladowania.

Mieczysław Biliński

Niniejszy artykuł opublikowany został również
w Biuletynie Informacyjnym Miasta Jarosławia

Zdjęcia z obchodów Dnia Ziemii >>