SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 IM. KS. STANISŁAWA STASZICA

UCZNIOWSKA STRONA "SIÓDEMECZK@"



ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY IODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY IIKLASA IKLASA IIKLASA III KLASA IVKLASA VKLASA VI KLASA VIIKLASA VIII
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ SZKOŁYPOWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ GAZETKI "SIÓDEMECZK@"

 


KLASOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE W RAMACH PROGRAMU "JAROSŁAWSKIE POLA NADZIEI"








PROJEKT „COOL-TURA”


W ramach projektu „COOL-TURA” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego pod patronatem Fundacji PZU w dniu 26.10.2016 r. odbył się kolejny jednodniowy wyjazd 40 dzieci wraz z opiekunami do Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Na powierzchni 4ha odtworzono kresowy dwór ziemiański z początku XX wieku, oraz warsztaty rzemieślnicze ginących już dziś zawodów.
Dzieci wzięły udział w kilku ciekawych warsztatach tematycznych w poszczególnych manufakturach:
1/ wyplatanie makramy tj. tworzenie oryginalnych ludowych ozdób ze sznurka
2/ praktyczne poznawanie techniki malowania na szkle
3/ zajęcia w kuźni i obserwowanie ciężkiej pracy kowala
4/ warsztaty kulinarne – przygotowanie i wypiek pierniczków oraz cebulaków, połączonych z ich degustacją.
Podczas w/w warsztatów dzieci miały możliwość zapoznania się z tradycją tutejszego regionu i bogatą historią tej ziemi, na styku tradycji kultur: polskiej, ukraińskiej, niemieckiej i żydowskiej. Po posiłku zwiedziliśmy muzeum, którego ekspozycja multimedialna przeniosła nas do czasów Jana III Sobieskiego i jego zwycięskich walk z Tatarami. Obejrzeliśmy wystawę szkła artystycznego przedstawiającą żyrandole, puchary, kielichy itp. nawiązującą do istniejącej w przeszłości na tym terenie huty kryształu. Była to dla dzieci żywa lekcja historii w miejscu magicznym, gdzie zatrzymał się czas.
Pobyt w Kresowej Osadzie zakończyliśmy wspólna fotografią.




Kolejny wyjazd w ramach programu „COOL-TURA” sfinansowanego przez Fundację PZU odbył się w dniu 19.10.2016 r. do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” koło Jasła.
„Karpacka Troja” to zrekonstruowany park archeologiczny o pow. 8 ha powstały w miejscu licznych odkryć archeologicznych, który został otwarty w 2011 r. i stanowi niepowtarzalną atrakcję turystyczny na Podkarpaciu. „Karpacka Troja” składa się z odtworzonych wałów obronnych, oraz chat słowiańskich tworzących wioskę z epoki brązu i średniowiecza. Ponadto w obiekcie prowadzona jest działalność edukacyjna w postaci organizowanych dla grup zwiedzających warsztatów tematycznych. Nasza grupa wzięła udział w dwóch warsztatach:
- szycie ozdobnych sakiewek
- garncarstwo
Podczas tych zajęć dzieci mogły własnoręcznie wykonać upominki inspirowane rzemiosłem pradziejowym, które mogły zabrać na pamiątkę. Te niepospolite prezenty sprawiły radość każdemu obdarowanemu. Po przewie na posiłek zwiedziliśmy bardzo interesującą wystawę archeologiczną ze scenami przedstawiającymi życie pradawnych mieszkańców tych terenów, a także wykopaliska takie jak: naczynia gliniane, wyroby z ceramiki, z kości, rogu, kamienne, żelazne, oraz fragmenty ówczesnej biżuterii ze złota i brązu. Kolejny etap to zwiedzanie wioski i chat słowiańskich w których przedstawiono bardzo skromne wyposażenie ówczesnych domostw. Następnie przeszliśmy przez liczne bramy obwarowań na zrekonstruowane wały obronne i na 44 m platformę widokową tj 200 stopni, co było wielka atrakcją dla dzieci. Z góry podziwialiśmy przepiękny krajobraz okolicznych pejzaży Pogórza Karpackiego.
Zwiedzanie zakończyliśmy wspólną fotografią.

W ramach projektu „COOL-TURA” realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego w partnerstwie z Fundacją PZU w dniach 06.10.2016r. oraz 07.10.2016r. odbyły się jednodniowe wyjazdy do Zamku w Krasiczynie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, oraz Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu. W wycieczce wzięło udział 40 dzieci wraz z opiekunami z następujących szkół: - Szkoła Podstawowa nr 7 w Jarosławiu- opiekun grupy Pani Barbara Wojtuś - Szkoła Podstawowa nr 9 w Jarosławiu- opiekun grupy Pani Barbara Jańczak - Szkoła Podstawowa w Pełkiniach- opiekun grupy Pani Barbara Lemiech - W dniu 06.10.2016r. wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku w Krasiczynie. Historię XVII wiecznego zamku przedstawił nam przewodnik, który oprowadził nas po Dziedzińcu Zamkowym, Kryptach w Baszcie Boskiej, Gabinecie Myśliwskim w Baszcie Szlacheckiej, Kaplicy Zamkowej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Salach ekspozycyjnych. Dodatkową i wywołującą największe emocje atrakcją dla dzieci były Lochy Zamkowe. Na zakończenie zwiedzania udaliśmy się do przyzamkowego parku, gdzie podziwialiśmy pomniki przyrody, oraz karmiliśmy kaczki pływające w stawie. W dniu 07.10.2016r. uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, który usytuowany jest na terenie dawnej dzielnicy Żydowskiej, a swoją formą architektoniczną nawiązuje do architektury fortecznej. Tu zobaczyliśmy zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii, sztuki i rzemiosła. Na zbiory muzealne składają się malarstwo sztalugowe, ikonowe, rysunek, grafika, rzeźba, plakiety i medale oraz liczny księgozbiór. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Dzwonów i Fajek w którym dzieci podziwiały wystawę fajek i akcesoriów fajczarskich, oraz ekspozycje dzwonów. Zwiedzanie zakończyliśmy wyjściem na taras widokowy z którego podziwialiśmy panoramę Przemyśla. Zwiedzanie Przemyśla zakończył wspólny posiłek.





Zabawa choinkowa




Przedstawienie jasełkowe



Wizyta Świętego Mikołaja




Udział w projekcie "Śniadanie daje moc"




ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA