Poza lekcjami » Szkolny Klub 4H

Obrazek pochodzi ze strony: www.villa-kunterbunt2000.de

Emblematem 4-H jest czterolistna koniczyna z literą "H" umieszczoną na każdym listku. Litery na emblemacie oznaczają: Głowę ( j.ang. Head), Serce (Heart), Ręce (Hands) i Zdrowie (Health) - rzeczywisty fundament wszystkich programów 4-H ponieważ praca w klubach 4-H pomaga młodym ludziom doskonalić:

• Głowę - żeby uczyli się myśleć, podejmować decyzje, rozumieli dlaczego rzeczy dzieją się tak, a nie inaczej i zdobywali wciąż nową i cenną wiedzę.
  • Serce - żeby przejawiali troskę o dobro innych, przejmowali na siebie odpowiedzialność obywateli kraju, byli w stanie określić, jakie wartości i postawy będą kultywować w życiu i uczyli się współpracować z innymi.
  • Ręce - żeby zdobywali nowe umiejętności i ulepszali te, które już posiadają, odczuwali dumę z wykonanej pracy i szanowali wysiłek innych.
  • Zdrowie - żeby żyli zdrowo, troszcząc się o dobre samopoczucie własne i innych, korzystając konstruktywnie z wolnego czasu.

Barwy 4-H

Nie jest dziełem przypadku, że to zieleń i biel są barwami 4-H. Zieleń koniczynki 4-H przedstawia życie, czas wiosny i młodości. Biel symbolizuje czystość.

Hasło 4-H

Hasło "Uczyć się działając" to stała zachęta stymulująca członków 4-H do zdobywania nowych umiejętności i pogłębiania wiedzy.

Motto 4-H

Motto "Najlepsze niech będzie jeszcze lepsze" kładziemy specjalny nacisk na konieczność uznania zmiany za stałą cechę rzeczywistości.

ZOBOWIĄZUJE.....

Swoją głowę - żeby jaśniej myślała,
4-H - dąży do wyrabiania u członków rozumnych zachowań, rozwija przydatne na całe życie umiejętności, daje doświadczenie bezpośredniego uczestnictwa w procesie podejmowania decyzji, uczy raczej "jak' niż "co" myśleć

Serce - żeby było wierniejsze
4-H - wpaja zaufanie i szacunek dla innych, przekazuje godne naśladowania wzorce życiowe, pomaga zrozumieć innych, którzy mogą wydawać się "odmienni", wzmacnia zdolność do nawiązywania trwałych przyjaźni

Ręce - żeby chętnie służyły innym
4-H - daje osobiste doświadczenie pracy, ukazuje godność pracy, rozwija koordynację oka i rąk, wpaja troskę o bliźnich poprzez projekty, których celem jest służba na rzecz społeczności

Zdrowie - żeby mi pozwoliło lepiej żyć
4-H - troszczy się w równej mierze o zdrowie fizyczne i psychiczne, uczy jak rozsądnie korzystać z czasu wolnego, pomaga podejmować decyzję co do dziedziny przyszłej pracy zawodowej, wpaja troskę o czyste i zdrowe środowisko

DLA MOJEGO KLUBU, MOJEJ SPOŁECZNOŚCI, MOJEGO KRAJU I MOJEGO ŚWIATA:

Obrazek pochodzi ze strony: www.villa-kunterbunt2000.de4 - H pomaga zyskać doświadczenie, które jest przydatne na całym świecie, uświadamia, że choć jesteśmy odrębni, stanowimy całość, ukazuje, że istnieje związek pomiędzy lokalną społecznością a światem, wykształca cechy obywatelskie ucząc wrażliwości na problemy innych.

W 4-H znajdzie się miejsce dla każdego, kto pragnie konstruktywnie spędzać wolny czas - ucząc się i bawiąc zarazem.

mgr B. Jańczak