Bezpieczeństwo w Internecie

Korzystać z aktualnego oprogramowania antywirusowego

Warty polecenia jest bezpłatny i naprawdę niezły czeski program antywirusowy "Avast! Home Edition" avast.com. Polską wersję tego programu można ściągąć klikając tu Pobierz! Wymagana jest jedynie bezpłatna rejestracja programu. Program charakteryzuje się bardzo dobrą wykrywalnością wirusów i umożliwia (też darmowe) aktualizacje baz wirusów.

Inne wartościowe i darmowe programy antywirusowe:

• SpyBot Search & Destroy 1.3 - usuwa oprogramowanie służące szpiegowaniu poczynań użytkownika komputera (można zainstalować obok programu Avast! 4.6 Home Edition) Pobierz!

Inne programy.

Korzystać zapory połączenia Internetowego

Niezłe darmowe programy to Sygate Personal Firewall, czy Zone Alarm, bez problemu można ściągnąć je z Internetu.

Pobierać aktualizacje oprogramowania

Warto na bieżąco instalować uaktualnienia dla używanych programów. Poprawki dla produktów firmy Microsoft można pobrać np. tu: partner.optimus.pl

Przeglądać sieć Web, zachowując środki ostrożności

Nie odwiedzać nie zaufanych witryn sieci Web.

Regularnie tworzyć kopie zapasowe ważnych danych
Porady, artykuły
  • dzieckowsieci.pl - Niebezpieczeństwa, które grożą dzieciom w Internecie oraz sposoby ich unikania.
  • dzieci.org.pl - Artykuł Ireny Pulak "Dzieci w sieci, czyli Internet dla najmłodszych" dotyczący wykorzystywania komputera i Internetu w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
  • beniamin.pl, opiekun.com - programy (do ściągnięcia), które blokują dostęp do szkodliwych dla dzieci stron internetowych
  • dzieci.org.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy z komputerem
  • microsoft.com - Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka korzystającego z Internetu?
  • microsoft.com - Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami, hakerami, oprogramowaniem wywiadowczym i innymi atakami?

Wyszukiwanie informacji w Internecie

• Wyszukiwarki - Wyszukiwanie stron w Internecie.
  • Encyklopedie - Wyszukiwanie haseł w encyklopediach.
  • Biblioteki - Wyszukiwanie książek w wesji elektronicznej.
  • Katalogi - Szukanie stron internetowych według podejmowanych na nich tematów. (Strony posegregowane tematycznie.)
  • Słowniki - Tłumaczenie wyrazów, zwrotów na różne języki.
  • Wyszukiwarki mp3 - Wyszukiwanie muzyki w formie plików mp3.