im. ks. Stanisława Staszica
w Jarosławiu

CHRISTMAS IN GREAT BRITAIN

choinka
Czy wiesz jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii? Czym się różnią od świąt w naszym kraju?
W Zjednoczonym Królestwie (Wielkiej Brytanii) święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 25 grudnia. Brytyjczycy obchodzą święta Bożego Narodzenia nieco inaczej niż Polacy. Dużo mniejsze znaczenie przywiązują do dnia 24 grudnia (Christmas Eve). Prawdziwie świąteczne dni to 25 grudnia (Christmas Day) i 26 grudnia (Boxing Day).
W wigilijny wieczór dzieci zawieszają na kominku lub łóżkach specjalne kolorowe skarpety tzw. STOCKING przeznaczone na prezenty od Świętego Mikołaja. Następnego dnia, z samego rana czekają na nie prezenty!
25 grudnia, w Dzień Bożego Narodzenia, cała brytyjska rodzina zbiera się na uroczystej kolacji, na której podawany jest pieczony indyk, a na deser obowiązkowo pudding czyli ciasto z suszonymi owocami.
Ważnym punktem dnia - począwszy od 1956 r. - jest coroczne 10-minutowe przemówienie świąteczne (Christmas message) wygłaszane przez Królową w telewizji.
Natomiast 26 grudnia jest to tzw. BOXING DAY. Nazwa tego święta pochodzi od wyrazu BOX = PUDEŁKO. Tego dnia prezentami obdarowuje się pracowników, przyjaciół i znajomych.
Znanym świątecznym zwyczajem jest pulling of Christmas crackers. Cracker to mała zwinięta w rulonik i zawiązana na obu końcach tubka z papieru. W środku znajdują się małe zabawki, błyskotki, kapelusiki świąteczne albo zagadki. Crackers otwiera się w pierwszy dzień Świąt. Żeby dostać się do tego co jest w środku dwie osoby musi ciągnąć za jego końce - przy otwarciu słyszy się charakterystyczny dźwięk i ze środka wypada zawartość.

Świąteczny słowniczek:
ANGEL - Anioł